Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
GÖNÜL KÖPRÜSÜ PROJESİ
 
Projenin Başlığı...:GÖNÜL KÖPRÜSÜ

ERZİNCAN

Projenin Maliyeti...:

Projenin Toplam Uygun Maliyeti

ÇOGEP Destek Tutarı

Gerçekleşen Harcama

178494,00

178494,00

178416,00

Projeye başlama tarihi:12 Temmuz 2016

Proje bitiş tarihi: 07 Aralık 2016

 

Özet...:

Çocuklar ve gençler toplumsal durumlardan en çok etkilenenler arasındadır. Yoksulluk, göç, işsizlik, aile içi şiddet, sosyal güvencesizlik, çocuğun çalışması ve sosyo-ekonomik düzey, sosyal dışlanma, ikamet edilen muhit, internet ve medya çocuklarımızı ve gençlerimizi suçla tanıştırmaktadır. Suçla tanışan çocuklar ne yapacaklarını bilemeyerek suçtan kurtulamamakta bunun sonucu her yıl yaklaşık 100.000 çocuğun adalet sistemi, polis ve polis merkezleri ile tanışmakta olduğu yazılı ve görsel basında çıkmaktadır.

Bu gerçekten hareketle ilimizde yaklaşık 40.000 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin içerisinde ergenliğe adım atarak rüştünü ispat evresinde olan 15 yaş gurubunda bulunan ve dönem itibarı ile 9.Sınıf öğrencilerinin yukarıda belirtilen risk gurubu içerisinde olduğu değerlendirilmektedir. Özellikle ekonomik açıdan sorun yaşayan ailelerimizin çocukları dezavantaj içerisinde bulunmaktadır.

Projemiz ile düzenlenen kurs ve eğitimlerle bu çocuklarının sosyal hayata dahil edilmesi sağlanacaktır. İlimize göçle gelmiş ve maddi açıdan yeterli imkânlara sahip olmayan ailelerin çocukları suç örgütlerinin tuzağına düşebilecekleri, hırsızlık başta olmak üzere adi asayiş olaylarına karışabilecekleri, evden kaçabilecekleri öngörülen ve risk altında bulunduğu değerlendirilen farklı liselerde eğitim gören 15-18 yaş gurubu 46 çocuğumuz tespit edilerek bir dizi kurs ve eğitim verilmesi sağlanmıştır.

 

5 yaş gurubu çocuklarda ilk çocukluk evresinin düğüm noktasıdır. Aile ve çocuk için "altın yaş" olarak nitelendirilir. O yaştaki çocuklar artık daha çabuk karar verir, kas hâkimiyeti gelişmiştir, düzenli cümleleriyle insanlarla olan kişisel ve sosyal ilişkileri artmıştır. Dikkatlidir, söylenenlere inanır ve uyar, belleği güçlüdür.

Fakat güvenliğini sağlamada halen desteğe ihtiyacı vardır, henüz tehlikeyi değerlendiremez tehlike anında ulaşabileceği bir telefon numarasının öğretilmesi gerekmektedir. Ana sınıfındaki bu yaş gurubu çocukların sosyal ve duygusal gelişimi için okuldaki aktivitelere katılımın desteklenmesi iyi davranışlarının takdir edilmesi gerekir böylece bu davranışların kalıcı olması sağlanacaktır.

Ülkemizde yanlış bir davranış modeli olan küçük yaştaki çocuklara "seni polise veririm" ifadesi son zamanlarda azalmakla birlikte eğitim ve kültür seviyesi ne olursa olsun toplumumuzun başvurduğu bir söylemdir. Bu yanlış ifade tarzının yanında birde özellikle erkek çocuklarına oyuncak silah alınarak küçük yaşta şiddete teşvik edilmektedir. Gözlemlenen her iki sorunun çözüm yolu ise doğru eğitim ve doğru iletişim olduğu değerlendirilmektedir.

İl merkezi polis sorumluluk bölgesinde bulunan 43 anaokulu yaklaşık 1800 öğrenciye Kanka polis ziyareti ile 155 Polis imdat telefonu hakkında bilgilendirmeler yapılarak,  oyuncak silahını getir yeni oyuncağını götür etkinlikleri düzenlenmiştir.

Ülkemizin geleceğini inşa edecek çocuklarımızın polis korkusu yerine polis sevgisi ile yetişmeleri ayrıca silah, kılıç, vb.. şiddet unsurları yerine polis arabası, ambulans, itfaiye arabası, kız çocukları için oyuncak bebekler ile oynaması şiddeti bir çözüm yolu olarak görmeyen bireylere dönüşmeye katkı sağlamıştır.

Projedeki çocuklarımız dağıtılan oyuncaklar ile insanlara yardım konusunu öğrenmiş, ve  polis korkusu yerine polise güven tesis edilmiştir.

 

Projenin Aktivite Türleri

*Sosyal Ve Kültürel Faaliyetlerin Düzenlenmesi

*Sportif Etkinlikler Düzenlenmesi, Eğitim ve Lisans Edindirme

*Bilgilendirme Ve Bilinçlendirme Materyallerinin Oluşturulması Ve Tanıtımı

Projenin Süresi

5 Ay

Projenin Hedefleri

*İlimize göçle gelmiş ve maddi açıdan yeterli imkânlara sahip olmayan ailelerin çocukları suç örgütlerinin tuzağına düşebilecekleri, hırsızlık başta olmak üzere adi asayiş olaylarına karışabilecekleri, evden kaçabilecekleri öngörülen ve risk altında bulunduğu değerlendirilen farklı liselerde eğitim gören 15-18 yaş gurubu 46 çocuğumuzun suç ve suç ortamlarından uzak durarak sosyalleşmeleri hedeflenmiştir.

 

*Projemiz ile daha küçük yaşlarda aileleri tarafından polis korkusu ile büyütülen çocuklar ilerleyen yaşlarda polis ile doğru iletişim kuramamaktadır. Bu sorunun çözümü ise sorunun başlangıcı yani 5 yaş gurubudur.  İlimizde 43 okuldaki anasınıflarında 5 yaş gurubu yaklaşık 900 kız öğrenci ve 900 erkek olmak üzere toplam 1.800 öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerimizin tamamına kanka polis ziyareti, 155 anlatımı ve şiddeti anımsatan oyuncağını getir yeni oyuncağını götür etkinliği düzenlenmesi hedeflenmiştir.

Ortak(lar)

*Çocuk Şube Müdürlüğü

*Lojistik Şube Müdürlüğü

*ERZİNCAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

*ERZİNCAN GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ

*ERZİNCAN ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

*ERZİNCAN İL MÜFTÜLÜĞÜ

Hedef Gruplar

*5-12 YAŞ GRUBU(İSTİSNAİ GRUP)

*12-16 YAŞ GRUBU

*YETİM, ÖKSÜZ, KİMSESİZ OLMA DURUMU, AİLESİNİN BOŞANMIŞ OLMASI.

*SUÇA SÜRÜKLENME DURUMU

*SOSYAL HİZMETLERDEN VE KAMU HİZMETLERİNDEN YARARLANAMAMA

*RİSK ALTINTA OLMA, KORUNMAYA İHTİYACI OLMA VE TEHLİKE ALTINDA OLMA DURUMU

Beklenen Sonuçlar

Projemiz faaliyetleri sonrasında,

*46 gencimiz normal şartlarda ekonomik açıdan katılma imkânı bulamayacakları sanat, kültür ve spor kurslarına devam ederek suç ortamlarında uzak kalacaklardır.

*46 gencimizin aileleri çocuklarına sağlama imkanı bulamadıkları bu faaliyetler dolayısıyla devletimizi ve polisimizi yanlarında hissedeceklerdir.

*46 gencimiz sosyal hayatın içerisinde kendilerine daha fazla yer bulacaklardır.

*1.800 ana sınıfı öğrencimizde var olduğu değerlendirilen polis korkusu giderilecektir.

*155 polis imdat hattının insana her yaşta ve ömür boyu gerekli olduğu gerçeğinden hareketle 1.800 çocuğumuzun bilinçlenmesi sağlanacaktır.

*1.800 çocuğumuzun şiddeti anımsatan ve belleklerinde bu şekilde yer tutan Sağlık Bakanlığı Oyuncak Yönetmeliği Oyuncak kabul edilmeyen ürünler bölümünün 20. Maddesinde belirtilen silah türü malzemeler yerine insanlara yardımı çağrıştıran oyuncaklar dağıtılması çocukların zihninde hayatlarını etkileyecek olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Temel Faaliyetler

-Kültürel ve Sosyal Amaçlı Karadeniz gezisi

-Toplumda Ön Plana Çıkmış Kariyer Sahibi Rol-Model Kişilerle Çocukların

  tanıştırılması ve  konuşturulması

-Kültür ve Sanat Kurslarının Düzenlenmesi

-Lisans Edindirmeye Esas Eğitimlerin Verilmesi

-Sosyal Amaçlı Eğlence Programlarının Düzenlenmesi

-Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Materyallerinin Oluşturulması Ve Tanıtımı- 

  Pankart, Broşür, Afiş Vb.

 

Proje Kapsamında Yapılan Faaliyetler:

*Yağlıboya Resim Kursu:(12 kız öğrenci)-Kız Meslek Lisesinde Pazar günleri 09.00-12.00 saatleri arasında 28 hafta süre ile öncelikle karakalem resim daha sonra yağlıboya tablo eğitimi verilmiştir.


*Halk oyunları kursu (12 erkek öğrenci)-Endüstri Meslek Lisesinde Hafta sonu Pazar günü 09.00-12.00 saatleri arasında Erzincan yöresi halkoyunları eğitimi verilmiştir


*Enstrüman Bağlama kursu (12 erkek öğrenci) Erzincan Lisesinde Hafta sonu Pazar günleri saat 09.00-12.00 saatleri arasında Bağlama kursu verilmiştir.


*Tekvando kursu (10 erkek öğrenci) İmam Hatip Lisesi 13 Şubat Kapalı Spor Salonunda Hafta sonu Pazar günü 09.00-12.00 Tekvando eğitimi verilmiştir.


*Karadeniz Gezisi: 24-25 Eylül 2016 tarihlerinde Trabzon, Rize illerini kapsayan Karadeniz gezisi için 43 öğrencimiz ile birlikte ilimizden hareket edilerek ; Trabzon Uzungöl, Rize Ayder Yaylası öğrencilere rehber eşliğinde gezdirilmiştir. 25.09.2016 tarihinde Trabzon Ayasofya Camii, Sümela Manastırı ve Gümüşhane Karaca Mağarası gezilmiş öğrencilerimizin teşkilata bakış açısının değiştirilmesi ile birlikte sosyalleşmeleri amaçlanmıştır.


*Seminer : Kişisel Gelişim Uzmanı Ahmet Şerif İZGÖREN  tarafından 13 Ekim 2016 günü ilimizde öğrenim gören  9. Sınıf öğrencilerinden 1000 öğrenciye Müftülük Konferans Salonunda “Geleceği Planlama” konusunda seminer düzenlenmiştir.


Ayrıca Kişisel Gelişim Uzmanı Ahmet Şerif İZGÖREN Erzincan Emniyet Müdürlüğü personeli eş ve çocuklarının katılımlarıyla 13 Ekim 2016 saat 18.30’da Müftülük Konferans Salonunda söyleşi gerçekleştirmiştir.


*1000 adet fidan dikimi: İlimizde farklı liselerde eğitim gören 15-18 yaş gurubu 80 çocuğumuz ile birlikte 16 Ekim 2016 tarihinde ilimizde Sivas yolu 23. Kilometresinde bulunan Erzincan Emniyet Müdürlüğü ÇOGEP Umutlu Yarınlar Hatıra Ormanına 1000 adet fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.


*Huzurevi ziyareti : 27 Ekim 2016 günü İlimizde farklı okullardan 46 öğrencimiz, 4 öğretmen, TDP Şube Müdürü ve 10 TDP personeli ile Erzincan Atatürk 100.Yıl Huzurevine ziyaret edilerek, huzurevinde bulunan yaşlılarımıza proje kapsamında hazırlanan el havlusu ve kişisel bakım malzemelerinin bulunduğu el çantası hediye edilmiştir.


*42 okuldaki 5 yaş anasınıfı faaliyetleri : ilimizde bulunan 42 anaokulunda 5 yaş grubu 1800 anaokulu öğrencisine  her gün bir okulda olacak şekilde  Çocukların bilinçaltına yerleşen polis ile ilgili önyargılarını kırmak ve onlarda doğru polis algısı oluşturmak üzere ziyaretler düzenlenerek;

1 – Şiddet içerikli oyuncaklarını (tabanca, kılıç vb.) getiren çocuklara et bebek, polis arabası, itfaiye arabası ve ambulans dağıtımı yapılmış,

2 – Kanka Polis kıyafeti giyen personel ile çocuklar arasında 5 dakikalık soru-cevap söyleşisi yapılmış,

3 – EGM’nce hazırlanan 155 Polis hattı ve Polisi bilgilendirme ve eğitici animasyon Çizgi film gösterisi izlettirilerek çeşitli etkinliklerle 30/11/2016 tarihine kadar sürmüştür.
*07 Aralık 2016 Proje kapanış programı: Gönül Köprüsü Projesi 07 Aralık 2016 günü İlimiz Müftülük Konferans Salonunda protokol ,  misafirler ve projede yer alan öğrenciler ve ailelerinin katılımıyla kapanış programı yapılmıştır.

Kapanış programında Enstruman kursu , Halk oyunları kursu ve Tekvando kursu öğrencilerimiz çeşitli gösteriler yapmışlardır.

Proje tanıtıcı slayt izlettirildikten sonra Yağlı Boya Kursu öğrencilerimizin hazırlamış oldukları resim sergisi gezilmiş ve misafirlere hazırlanan ikramlar takdim edilerek projemiz sonlandırılmıştır.​​