Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
UMUTLU YARINLAR PROJESİ
05.11.2015  
 
1.Tanım
1.1.Projenin Başlığı...:UMUTLU YARINLAR
1.2.Projenin Uygulanacağı Yerler...:
ERZİNCAN
1.3.Projenin Maliyeti...:
Projenin Toplam Uygun Maliyeti
ÇOGEP Destek Tutarı
Gerçekleşen Harcama
66810,00
66810,00
 
1.4.Özet...:
2014 yılında uygulanan Onlar Bizim Geleceğimiz projemiz ile İl Merkezinde bulunan Ortaokullarda eğitim ve öğrenim gören 38 öğrencimiz ile birlikte geçirilen 1,5 ayın sonunda alınan mesafe gelecek adına ümit verici bir durumdadır.
38 öğrencimizin aileleri ile ziyaretler esnasında kurulan iletişim, Okul Rehber Öğretmenlerimiz ile birlikte yenen yemek, sorumlu Polis Memurları ile birlikte izlenen sinema filmi, öğrencilerimize ve ailelerine yönelik düzenlenen eğitim seminerleri ve İl Halk Kütüphanesinde yapılan etütler, birlikte geçirilen nitelikli zaman dilimlerinde paylaşılan sevgi ve ilgi çocuklarımızın fevkalade olumlu etkilemiş proje başında alınan transkriptleri ile proje soncuda alınan transkriptler arasındaki olumlu değişim bizleri yeni bir proje ile öğrencilerimizin eğitimlerine destek olmayı ve sosyalleşmelerine daha fazla katkı sağlama gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.
2015 yılı UMUTLU YARINLAR isimli projemiz kapsamında çocuklarımızın eğitimlerine katkı sağlanması gelişimlerine katık sağlayacak içerikteki filmlerin seyrettirilmesi ve oluşturulacak bilgisayar sınıfı ile hem öğrencilerimizin bilgisayar eğitimi konusunda gelişmelerini hem de yılsonu başarılarını arttırılması sağlanacaktır, Bowling salonunda stres atmak, ayrıca Ergan Dağı spor tesislerinde teleferiğe binmek birlikte ağaç dikerek ilimizin yeşil örtüsüne katkı sağlanacak, okul dönemi bitimi bir yılın yorgunluğunu atmak için 3 günlük il dış Trabzon ve Rize gezisi düzenleyerek çocuklarımıza gelecek adına umut aşılanacaktır.
     Proje süresince bu çocuklarımızın disiplin suçu işlememesi, okula devamsızlık yapmaması, uyum sorununu aşmaları ve aileleri ile doğru iletişim kurmaları beklenen sonuçlarındandır.
     Projemiz bilinçli, ölçülebilir, insan odaklı ve çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durabilecekleri, değerli olduklarının aslında küçücük bir destekle neleri başarabileceklerinin farkına varabilecekleri bir proje olacağı değerlendirilmektedir.
 
Projenin Aktivite Türleri
*Sosyal Ve Kültürel Faaliyetlerin Düzenlenmesi
*Eğitimlerin Desteklenmesi
*Bilgilendirme Ve Bilinçlendirme Materyallerinin Oluşturulması Ve Tanıtımı
*Vatandaşlık Bilincinin Geliştirilmesi
Projenin Süresi
7 Ay
Projenin Hedefleri
Projemiz ile  öğrencilerimiz ile 2014 yılında kurulan doğru ve etkin iletişim 2015 yılında da artarak devam ettirilmesi planlanmakta bunun için yapılacak olan sosyal etkinlikler,gezi ve diğer faaliyetler ile 2014 yılında yaşanan olumsuzluklar bertaraf edilerek 2015 yılına iç disiplini sağlanmış aile, okul, ve diğer çevresi ile olumlu iletişim kurabilen kendi ayakları üzerinde durabilen ve gelecek hedefleri olan bireyler haline dönüşmeleri ailelerinin ise çocukları ile doğru iletişim seçeneklerini öğrenerek uygulamaları, mutlu aile mutlu toplumun birer parçaları olmaları, okullarımızın ise okul içerisinde olası sorunların ortadan kalkarak sorunsuz eğitim ortamlarına dönüşmeleri hedeflenmektedir.
Ortak(lar)
*Çocuk Şube Müdürlüğü
*Lojistik Şube Müdürlüğü
*Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirliği
*ERZİNCAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
*ERZİNCAN ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
*ERZİNCAN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
Hedef Gruplar
*12-16 YAŞ GRUBU
*AİLELERİ DAHİL
*AİLENİN EKONOMİK DURUMU, GELİR AÇISINDAN SOSYAL DESTEĞE MUHTAÇ AİLELERİN ÇOCUKLARI
*ÇOCUĞUN/GENCİN EĞİTİM BAŞARI DURUMU
*AİLE BİREY SAYISI VE SOSYAL YAŞAM DÜZEYİ(EV DURUMU,YETERSİZ FİZİKİ KOŞULLAR VB.
*YAŞADIĞI SOSYAL ÇEVRENİN YAPISI VE MEKANSAL DURUMU(GECEKONDU,VAROŞ VB.)
*YETİM, ÖKSÜZ, KİMSESİZ OLMA DURUMU, AİLESİNİN BOŞANMIŞ OLMASI.
*OKULA GİTMEYEN ÇOCUKLAR
*OKULA DEVAMSIZLIK YAPAN ÇOCUKLAR
*OKULA GÖNDERİLMEYİP ÇALIŞTIRILAN ÇOCUKLAR
*SUÇ MAĞDURU OLUP OLMADIĞI, ZARARLI ALIŞKANLIKLARI BULUNUP BULUNMADIĞI VB.
Beklenen Sonuçlar
Projemiz ile ilgili olarak faaliyetler neticesinde öncelikle risk altında bulunduğu değerlendirilen 38 çocuğumuzun kendilerini birey olarak hissetmeleri, başardıklarına inanmaları, suç ve suç ortamlarından uzak duracak kabiliyetler geliştirmeleri, ailelerin ise mutlu aile mutlu toplumun bir parçası olması ilimizde ileride suç süphelisi olma olasılığı olan çocuklarımızın hayatlarının tekrar normal seyrine dönmesi beklenmektedir.
Temel Faaliyetler
2.Faaliyet:Sınavlara Yönelik Doküman Desteği Sağlanması -Test
4.Faaliyet:Sosyal Amaçlı Eğlence Programlarının Düzenlenmesi-Diğer
6.Faaliyet:Şehirde Birlikte Yaşama Kültürü Hakkında Bilgilendirme ve Uygulamalı Eğitim-Diğer
8.Faaliyet:Sosyal Amaçlı Eğlence Programlarının Düzenlenmesi- Sinema
10.Faaliyet:Kültürel Ve Sosyal Amaçlı Gezi Organizasyonları Şehir Dışı Gezi
12.Faaliyet:Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Materyallerinin Oluşturulması Ve Tanıtımı-Pankart, Broşür, Afiş Vb.
14.Faaliyet:Aktivitelere İlişkin Kamu Oyunun Bilgilendirilmesi-Yapılan  Aktivitelerin Tanıtımı İçin Kitap,Dergi Basımı
 
 
 
 
Umutlu Yarınlar Projemizdeki 38 Öğrencimizi Geleceğe Hazırlıyoruz
 
 
Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzce ÇOGEP (Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı) kapsamında yürütülen ‘Umutlu Yarınlar’ projesi etkinliklerinden biri olan 10 haftalık etüt programı devam ediyor.
03.10.2015 Cumartesi günü başlayan etüt programımızla Emniyet Müdürlüğümüz kütüphanesinde Eğitim Fakültesi mezunu Polis Memurlarınca takip edilen etkinliğimizde;
6, 7 ve 8. sınıfta öğrenim gören 38 öğrencimize bu etkinlik için servis ve tüm dersler yaprak test temin edilerek her programda kek, meyve suyu ve su ikram edilmektedir.
12.12.2015 cumartesi günü 10. ve son etüdünü yapacak olan öğrencilerimiz bu eğitimler boyunca yaprak test çözerek derslerine katkı sağlayacaklardır. Ayrıca proje kapsamında temin edilen dizüstü bilgisayar ve LCD televizyon ile teknolojik imkânlardan istifade edeceklerdir.
03.10.15-tdpcgp1.jpg
03.10.15-tdpcgp2.jpg
03.10.15-tdpcgp3.jpg
03.10.15-tdpcgp4.jpg
03.10.15-tdpcgp5.jpg

 

 

 

 

 
 
Umutlu Yarınlar Projemizdeki 38 Öğrencimiz ile Karadeniz Turu Yapıldı
 
Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzce ÇOGEP (Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı) kapsamında yürütülen ‘Umutlu Yarınlar’ projesi etkinliklerinden biri olan 2 günlük Karadeniz turu yapıldı.
17-18.10.2015 Cumartesi- Pazar günü Gümüşhane, Trabzon ve Rize illerine gezi düzenlendi. Geziye 32 öğrencimiz, 5 TDP görevlimiz ve 1 Milli Eğitim Müdürlüğü görevlimiz olmak üzere toplam 38 kişi katıldı.
Gezi programı kapsamında,
*Gümüşhane ilindeki karaca mağarası gezildi,
*Rize ilinde botanik bahçe gezildi,
*Trabzon ilinde Sümela Manastırı ve sera gölü gezilip tekneye binildi, Ayasofya Kilisesi ve uzun göl gezilmesine müteakip Erzincan’a geri dönüldü.
Gezi boyunca öğrencilerimiz yeni yerleri görmenin heyecanını yaşadılar. Sümela Manastırında bin iki yüz metre tırmanıp Rize botanik bahçesinde çay içtiler. Uzun gölde yürüyüş yapıp ailelerine hediyeler aldılar. Gezi sonunda tatlı bir yorgunluk ve yeni yerleri görmenin mutluluğunu yaşadılar.
 
17.10.15-tdpcgp1.jpg
17.10.15-tdpcgp2.jpg
17.10.15-tdpcgp3.jpg
17.10.15-tdpcgp4.jpg
17.10.15-tdpcgp5.jpg
 
 
 
 
Umutlu Yarınlar Projemizdeki 38 Öğrencimiz, Ailelerimiz ve Görevlilerimizle Birlikte 100 Kişi ile 1.000 Fidan Dikildi
 
Emniyet Müdürlüğümüz Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzce ÇOGEP (Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı) kapsamında yürütülen ‘Umutlu Yarınlar’ projesi etkinliklerinden biri olan fidan dikme etkinliğimiz yapıldı.
25.10.2015 Pazar günü saat 10.00’da Sivas istikameti Erzincan 23. Km. Sakal tutan mevkiinde bulunan alana projedeki öğrenciler, aileleri, Emniyet Müdürlüğü görevlileri ve proje ortağı kurum temsilcilerinin katıldığı toplam 100 kişi ile 1.000 adet fidan dikimi yapılmıştır.
Fidan dikimi sonrası ise aynı gurubumuz ile saat 12.00’ da Ekşisu mesire alanı gezilerek katılımcılara kumanya ikram edilmiştir.
Etkinlik sonunda ilimizin yeşil dokusuna katkı sağlamanın mutluluğunu yaşayan ve projemize ait hatıra orman alanı oluşturulması ile aidiyet duyguları güçlenen öğrencilerimiz Ekşisu mesire alanında yorgunluklarını atarak kumanyalarını yemişlerdir.
 
25.10.15-tdpcgp1.jpg
25.10.15-tdpcgp2.jpg
25.10.15-tdpcgp3.jpg
25.10.15-tdpcgp4.jpg
25.10.15-tdpcgp5.jpg
25.10.15-tdpcgp6.jpg